strona główna :: dodaj do ulubionych :: regulamin :: kontakt

niedziela, 14 sierpnia 2022r.  

Wścieklizna

Obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliznie

Komunikat

 

KOMUNIKAT LUBELSKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII W SPRAWIE SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH LISÓW WOLNO ŻYJACYCH PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE

02.09.2019  KOMUNIKAT

 

              

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świdniku informuje  o potrzebie zgłaszania do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Świdniku padłych drapieżnych zwierząt wolno żyjących, padłych zwierząt bezdomnych, a także przypadków wystąpienia objawów wskazujących na wściekliznę u wszystkich zwierząt wrażliwych na chorobę.                                                              

 

Mapa lokalizacji zwierząt padłych lub pochodzących z kolizji drogowych podejrzanych o wściekliznę, które zostały zbadane w kierunku wścieklizny            z wynikiem ujemnym w I półroczu 2020r ( do odczytu mapy wymagany jest program Google Earth)

06 I pol 2020.kml

 

 

 

 

KOMUNIKAT W SPRAWIE SZCZEPIEŃ PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE PSÓW I KOTÓW

 

WŚCIEKLIZNA to niezwykle niebezpieczna, dla ludzi i zwierząt stałocieplnych choroba wirusowa, atakująca ośrodkowy układ nerwowy, prowadząca do śmierci. W Europie rezerwuarem wirusa wścieklizny jest lis. Prowadzony od wielu lat przez Inspekcję Weterynaryjną program szczepień zwierząt wolnożyjących spowodował znaczny spadek liczby ognisk choroby, mimo to wciąż dosyć częste są przypadki zachorowań na wściekliznę wśród niezaszczepionych zwierząt domowych - psów i kotów.

W myśl obowiązujących przepisów prawa każdy właściciel psa ma obowiązek corocznego szczepienia swojego zwierzęcia przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez zwierzę 3-go miesiąca życia, a następnie do wykonywania szczepień przypominających nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Niedopełnienie tego obowiązku i niezaszczepienie zwierzęcia w terminie podlega karze grzywny.

Ze względu na tryb życia koty są znacznie bardziej narażone

 na zakażenie wirusem wścieklizny, stąd ich zaszczepienie przeciwko tej śmiertelnej chorobie jest wysoce zalecane.

 

ZASTĘPCA POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII przypomina i zachęca do regularnych szczepień profilaktycznych przeciwko wściekliźnie psów i kotów.

Szczepiąc zwierzęta chronimy siebie i swoich bliskich przed zachorowaniem na śmiertelna chorobę!

 

 

              


strona główna :: dodaj do ulubionych :: regulamin :: kontakt


Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Świdniku